Odwieczny dylemat
Patrzę na mój dysk. Setki katalogów ułożonych chronologicznie, dostęp do zdjęć wręcz bajecznie prosty, ale zadaję sobie pytanie:
Kiedy ostatnio sięgałem do swoich zdjęć ?
No właśnie. I tu pojawia się pytanie – dlaczego tak rzadko wracam do nich i dlaczego wciąż odkładam zakup albumu na zdjęcia ?
Okazuje się, że mnogość możliwości wydruku i form, liczba firm, które oferują swoje usługi jest ogromna, stąd moje odwlekanie czynności wydruku.
Z drugiej strony złapałem się na tym, że wielokrotnie wertuję stare albumy i choć zdjęcia w nich znam już na pamięć, dobrze ułożone w nim fotografie układają się w :
historie
To właśnie ten element wciąga mnie po raz kolejny w świat opowieści o przeszłości mojej i mej rodziny.
Być może słowo historia brzmi górnolotnie, to wystarczy, że dzięki niemu przypominam sobie pojedynczy fakt i znów przychodzi do mnie ten refleksyjny stan. Podobno introwertycy uwielbiają stan refleksji i melancholii. Ja tak właśnie mam.
W co zamienić zdjęcia ?
1. Fotoalbum
Klasyk. Album na zdjęcia. Ponadczasowy i piękny. Fotoalbumy posiadają z reguły sztywne okładki, często bardzo eleganckie z bogatymi zdobieniami. Każda ze stron może posiadać gramaturę nawet 800g/m2, co oznacza, że nie zginają się podczas wertowania stron.
Strony są naświetlane lub drukowane, co oznacza, że każda karta jest odporna na uszkodzenia mechaniczne – brak tu klejonych zdjęć.
Pomiędzy kartami najczęściej znajdują się pergaminowe przekładki, dodatkowo chroniące zdjęcia. Warto wspomnieć również o okienkach i grawerze na okładce, które jeszcze bardziej sprawią, iż album stanie się bardzo osobisty.
Fotoalbum tego typu jest z reguły drogą opcją dlatego rozważałbym jego zakup tylko na najważniejsze wydarzenia – np. rocznice ślubu, 40. lub 50. urodziny (okrągłe rocznice), komunie.
Wadą albumów jest głównie niski stosunek ceny do ilości zdjęć, ponieważ kładziony jest tu nacisk na zwięzłość i spójność.
2. Fotoksiążka
Lżejszy kuzyn fotoalbumu. Wielkim plusem jest możliwość wydruku dużej ilości stron (nawet do 160) w porównaniu do fotoalbumu, dzięki czemu można opowiedzieć zdjęciami cały fotoreportaż lub wydarzenie bez skupianiu się na ilości rozkładówek.
Okładki jak i strony są klejone lub zszywane. Są również o wiele bardziej miękkie.
Wspomniana wcześniej technika drukowania może być techniką tańszą – cyfrową lub droższą, np druk fotograficzny lub atramentowy.
Druk cyfrowy jest tańszy, jednak jego jakość jest bardzo różna (w zależności od producenta) i nie każdy jest zadowolony z efektu końcowego. Często wynikiem są strony, na których dobrze widać drobne punkciki (tzw rastry) z których składa się fotografia.
Ważną rolę odgrywa również papier – nie polecam tańszego – kredowego, jako, że mocno odbija światło i łatwo na nim zostawić ślady odcisków palców.
3. Fotokalendarz
A teraz propozycja dla bardziej pragmatycznych. Kalendarz ścienny.
Wśród wielu wzorów i modeli kilka stale się powtarza.
Pierwszym z nich jest kalendarz z dużymi kartami spiętymi spiralą. Strony takie można przekładać, a każdy miesiąc to nowe zdjęcie.
Drugim rodzajem kalendarza ściennego są duże, najczęściej tekturowe karty, na których wydrukowane jest nasze zdjęcie oraz karty z miesiącami, które się wyrywa.
Tu warto pamiętać o tym, żeby było to zdjęcie, które nie znudzi się nam już po miesiącu – w tej wersji nie zmienia się ono przez rok.
Kalendarze ścienne – pionowe lub poziome – występują w wielu rozmiarach, np. 30 x 90 cm lub 30 x 60 cm.
4. Wall decor
Wall decor to szeroka gama produktów, które potrafią zupełnie Waszą odmienić ścianę.
Zdjęcia mają postać obrazów w postaci :
Dibondów – jest to płyta kompozytowa złożona z kilku rodzajów aluminium. Powoduje to, że jest ona odporna na działanie czynników zewnętrznych, jak temperatura czy wilgoć, a przy tym lekka.
Dibondy mogą mieć duże rozmiary dochodzące nawet 70 x 50 cm.
Akryl – to wydrukowane różnymi technikami zdjęcie, które pokrywane jest płytą akrylową o grubości 6 mm, dającą efekt szkła. Tu również możliwe są wymiary od 30 cm do 70 cm na dłuższym boku.
Fotoboardy – to wydruki na papierze, który podklejony jest to cienkiej i lekkiej płyty piankowej lub MDF.
Możliwe są do uzyskania wymiary nawet do 100 cm na dłuższym boku.
Fotoobrazy – Twoje zdjęcie wydrukowane będzie na płótnie, naciągniętym na drewniane ramy o różnej grubości – z reguły 2 lub 4 cm. Podobnie jak w fotoboardach, możliwe są do uzyskania duże rozmiary – do 100 cm na dłuższym boku.
Powyższe propozycje spowodują, że Wasz pokój, salon czy inne pomieszczenie nabiorą zupełnie nowego charakteru.
Poniżej zamieszczam listę najpopularniejszych sklepów internetowych, gdzie możecie zapoznać się z ofertą wydruku.
Jeżeli jednak nie macie głowy lub czasu do wyboru i projektowania albumu na zdjęcia lub fotoksiążki, napiszcie do mnie
Z chęcią prześlę Wam projekt i wycenę takiego produktu.
Back to Top